Etkinlik - Paylaşım

 • etkinlik-tanitim

  Şirketinize katkıları olan faaliyetler, kutlamalar vb. alanlardaki etkinliklerinizi ve etkinlik resimlerinizi siz gönderin biz yayınlayalım. Giriş

PDF Yazdır e-Posta
Suat Delice tarafından yazıldı.   
Perşembe, 18 Mart 2010 00:00

Internet Dolandırıcılığından Korunmanın ve Online Güvenli Alışverişin Yolları

Internet üzerindeyken çok farklı yöntemlerle dolandırılmanız mümkündür! Gerçek dünyada dolandırılabileceğiniz yolların aynılarıyla ya da benzerleriyle internette de dolandırılabilirsiniz.

Günümüzde artan bir oranla online alışveriş yapılmaktadır ancak internet kullanıcılarının büyük bir kısmı da kişisel bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini tanımadıkları birilerine vermekten çekinmekte ve online alışverişi güvenli olarak görmemektedir. Ancak ne var ki aslında internetten alışveriş yaparken güvenli bir web sitesinde kredi kartı bilgilerinin verilmesi ile yemek yediğimiz bir yerde tanımadığımız birine güvenip kredi kartımızı vermek aynıdır!

Online alışveriş sitelerinde kredi kartı bilgilerini verme konusundaki korkularınızda haksız sayılmazsınız ancak bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak ve riski en alt düzeye indirerek güvenli alışveriş yapabilmek mümkündür…

Peki Internette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Online alışveriş yapmak istiyorsunuz ancak mümkün olabilecek en güvenli yöntemi kullanmak istiyorsanız;  işe gerçek dünyada kullanımı mümkün olmayan ancak online alışverişlerinizde rahatlıkla ve güvenle kullanabileceğiniz bir Sanal Kredi Kartı‘ na sahip olmakla başlamanızı öneririm. Sanal Kredi Kartları, kullanmış olduğunuz kredi kartınız hangi bankaya aitse o bankanın internet bankacılığı sisteminden kolaylıkla sahip olabileceğiniz güvenli alışveriş yapmanızı sağlayan, limit ayarlaması tamamen kart sahibinin kontrolünde olan ve alışverişlerde kullanmadığınız zamanlarda limiti daima 0 (sıfır ) olabilen kredi kartlarıdır.

HSBC  Bankası’ nın Online bankacılık sisteminden Sanal Kredi Kartı başvuru adımları için tıklayınız...

Artık sanal bir kredi kartımız olduğuna göre şimdi onu online alışverişlerimizde kullanmakta biraz daha rahat davranabiliriz…

Sadece sanal bir kredi kartına sahip olmak bize %100 güvenli bir alışveriş yaptırmayacaktır.

Güvenli bir alışveriş yapabilmek için;

 • Seçkin isimlerden alışveriş yapıyorsanız kredi kartı bilgilerinizi güvenle verebilirsiniz çünkü seçkin online mağazalar, adlarının kirlenmesi ya da büyük harcamalar yaparak yaptıkları yatırımlarının başarısız olmasını istemezler ve güvenlik konusunda oldukça dikkatli davranırlar. Yaşayacağınız bir problemde ise size her türlü yardımı gösterme eğilimindedirler.
 • Sadece güvenli olan sitelerden alışveriş yapın: Alışveriş yapacağınız sitenin SSL güvenliği kullanıp kullanmadığını denetleyin ve güvenli bir sayfada olmadıkça sipariş vermeyin. SSL güçlü bir şifreleme algoritması kullanır ve veri iletişimi güvenli olarak gerçekleşir.
  • SSL ( Secure Socket Layers ) sistemine sahip siteler bunu sayfalarında mutlaka belirtirler. Genellikle sitenin ana sayfasında VeriSign, RapidSSL, GlobalSign gibi güvenilen sertifika dağıtıcılarının logoları mevcuttur. Ayrıca ödeme yapılan ekranda sitenin SSL sistemine sahip olduğu bilgisi kullanıcılara belirtilir.
  • SSL destekleyen bir sunucuya bağlandığınızda bağlanılan sayfa https:// ile başlar ve ekranda kapalı bir kilit belirir.
 • İrtibat bilgisi olmayan sitelerden alışveriş yapmayın: Sipariş verdikten sonra, siparişinizle ilgili bir problem yaşamanız halinde anlaşmazlığı çözmek için siteden biriyle irtibat kurmanız gerekecektir. Bu nedenle herhangi bir şekilde satış sonrası destek veremeyecek yerlerden alışveriş yapmayınız, irtibat bilgileri açıklıkla belirtilmiş olan siteleri tercih ediniz. Alışveriş yapmadan önce irtibat bilgileri verilmiş kişilerle siparişten önce irtibat kurmanız ve problem yaşamanız halinde o kişilerin gerçekten ulaşılabilip ulaşılamayacağını kontrol etmeniz önerilir.

 • Sitede belirtilmiş iade politikasının mevcut olup olmadığına bakın: Satın alacağınız üründen ya da hizmetten memnun kalmazsanız, hangi haklara sahip olduğunuzu öğrenin. Özellikle satın aldığınız ürünü iade etmek istemeniz halinde bunun kolay mı yoksa zor mu olduğuna bakınız. İade ve güvenlik politikası bulunmayan sitelerden uzak durunuz.

 • Sipariş sözleşmesini mutlaka okuyun: Siparişinizi onaylamadan önce mutlaka sipariş sözleşmesini bir kere okuyup öyle onaylayınız.

 • Sadece alışveriş için gerekli olan en az bilgiyi girin: Web siteleri, satın alımınızı tamamlayabilmeniz için doldurulmak üzere geniş bir form sunarlar. Bu formlar üzerindeki tüm alanları doldurmanız gerekmez ve sadece doldurulması zorunlu alanları doldurunuz. İsteğe bağlı alanları boş bırakmanızı öneririm çünkü buralarda kendinizle ilgili belirtmiş olduğunuz bilgiler pazarlama şirketlerine satılabilir !

 • Alışverişlerinizde ikinci bir e-posta hesabı kullanın: E-Posta kullanan kullanıcıların çoğu spam maillerden şikayet ederler ancak aslında spam maillerin başlangıcını kendilerinin oluşturduklarını bilmezler ! Spam maillerin başlangıcı aslında e-mail adresimizi bilindik bilinmedik her yerde belirtmemizdir. Kimi zaman bir yere üye olurken ya da kimi zaman yaptığımız alışverişlerde e-mail adresimizi çekinmeden veririz ancak bu şekilde spam maillere de davetiye çıkartmış oluruz. E-Posta hesaplarımız başka şirketlere satılabilir! Çağımız internet çağı ve internet reklamcılığı şu an en popüler reklam araçlarından biridir. Firmalar dijital platformda doğru bilgiye ve doğru kitleye ulaşmanın yollarını aramakta ve bu nedenle de bizler ( tüketiciler ) hakkında bilgi toplamanın peşindedirler. E-Posta adresimize gelebilecek spam mailleri engellemenin bir yolu da internette her zaman ikinci bir mail adresi kullanmamızdır. (Örneğin Hotmail ya da Gmail gibi ). Böylece esas e-posta hesabınız gizli kalacaktır.
 • Kayıt tutun: Alışveriş sırasında yaptığınız bütün işlemlerin basılı kopyalarını saklayın ve sipariş sayfasını ya da gönderilen e-posta onayını basın. Siparişinizle ilgili bir sorun çıkması halinde bunlara ihtiyacınız olabilir.
 • İnternette arama motorlarında site hakkında aratma yapınız ve bilgi edinin: Günümüzde internet kullanımı ve bilgi paylaşımı yaygınlaşmakta ve bilgiye ulaşabilmek daha da kolaylaşmaktadır. Bir firma hakkında bilgi sahibi olmak istediğimizde ya o firmanın web sayfasını ziyaret ederiz ya da arama motorlarında o firma hakkında yazılanları okuyarak o firma hakkında bir fikir edinebiliriz. Alışveriş yapacağınız mağaza ile ilgili seçkin paylaşım platformlarında yazılan yazıları ve şikayetleri okuyunuz. Seçkin online mağazalar bu gibi yerlerde haklarında yazılan yazıların asılsız yazılar olması halinde mutlaka site yetkilileri ile iletişime geçerler. Ayrıca mağdur olduğunu iddia eden müşterilerine de site içerisinde geri bildirimde bulunurlar ve mağduriyeti ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları yaparak prestijlerini ve güvenilirliklerini koruyarak piyasadaki imajlarının kötü bir hale gelmesini engellemek isterler.
 • Sanal Kredi Kartı ile ödeme yapın: Sanal kredi kartı ile ödeme yaparsanız alışverişinizi tamamladığınızda kredi kartı limitiniz her zaman 0 (sıfır ) olacaktır.  Kredi kartı bilgilerinizin çalınma ihtimalinde limitiniz sıfır olacağından kullanılmasını engellemiş olacaksınızdır. Ayrıca böyle bir durumda sanal kredi kartınızı iptal etmek ve yeni bir sanal kredi kartı oluşturmak oldukça basittir. Alışveriş yapacağınız internet sitesi ile sizin bilgisayarınız arasındaki veri alışverişi şifreli olarak yapılsa bile eğer işini bilen profesyonel bir davetsiz misafir alışveriş yaptığınız sırada sizi izliyorsa girmiş olduğunuz kredi kartı bilgilerini sizden kolaylıkla alabilir ve bunu kötü amaçlı olarak kullanabilir.
  • Buna engel olabilmek için kullanıcılar olarak;
   • Sisteminizi mutlaka iyi bir güvenlik ve virüs koruma yazılımıyla korumalı ve yazılımımızı sürekli güncel tutmalıyız.
   • Kullanmış olduğunuz işletim sisteminin güncelleştirmelerini sıklıkla yapmalı ve işletim sistemini her zaman güncel tutmalıyız.
   • Online mesajlaşma ve online iletişim programlarını kullanırken tanımadığınız kişilerin göndermiş olduğu dosyaları açmadan önce mutlaka güncel virüs koruma yazılımıyla kontrol etmeliyiz.
   • Internette ücretsiz olarak dağıtılan ve yayıncısı belli olmayan programları bilgisayarımıza kurmamaya özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki kötü niyetli kişiler bu programların arkasına saklanmış olan zararlı yazılımlarla bize zarar verebilir ve bilgilerimizi ele geçirebilirler! Yani önce bize istediğimizi verirler ve sonra da bizden istedikleri bilgileri alırlar!
   • E-Posta mesajlarına eklenmiş dosyaları gözü kapalı açmaktan sakınmalı ve dosyaları açmadan önce mutlaka sistemimizde kullanmış olduğumuz güncel virüs koruma yazılımı ile kontrol etmeliyiz.

Bilgisayar ve Sistem güvenliği bir zincir gibidir. Nasıl ki bir zincir ancak en zayıf halkası kadar sağlamsa, bir sistem de ancak en zayıf halkası kadar güvenlidir.

Bilgi Güvenliği ve sistem güvenliği konusunda dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili daha detaylı bilgilere yazılarımızın ilerleyen bölümlerinde geniş bir şekilde yer verilecektir.

Herkese faydalı olması dileğiyle,

Suat Delice

Son Güncelleme: Pazar, 02 Mayıs 2010 16:36