Makale Kategorileri

Etkinlik - Paylaşım

  • etkinlik-tanitim

    Şirketinize katkıları olan faaliyetler, kutlamalar vb. alanlardaki etkinliklerinizi ve etkinlik resimlerinizi siz gönderin biz yayınlayalım. Giriş

ilgili makaleler

Mülakat
Metin Tahran tarafından yazıldı.   
Perşembe, 11 Şubat 2010 13:36

Mülakatlarda en çok karşılaştığımız durumlardan biri de adayların Özgeçmişlerinde mevcut niteliklerinden farklı ifadeler kullanmalarıdır.

21 yaşında sadece telefonlara bakan Genel Müdür, Küçük bir atölyede İK direktörü, İK cıların karşısına sıklıkla çıkar.

Bir gün, 22 yaşındaki adayımız elinde tesbihi ile mülakata geldi. İş deneyimleri bölümünde  ……… Unlu Mamülleri A.Ş. ‘de Genel Koordinatör yazan unvanını sorduğumuzda sonrasında ve detaylara girdiğimizde anladık ki aday babasının  fırınında kasaya bakıyormuş ve adayımız bu nedenle Genel Koordinatör unvanını kullanmayı tercih etmiş olduğunu öğrendik:)

 

Metin Tahran

Son Güncelleme: Salı, 16 Şubat 2010 12:39
 
Mülakat
Metin Tahran tarafından yazıldı.   
Perşembe, 11 Şubat 2010 13:36

Teknik pozisyonlardan biri için bir departman müdürü ile mülakat gerçekleştiriyorduk. Adaylardan birinin deneyimi yoktu. Mülakat başladığı andan itibaren kimsenin onu işe almadığını, kimse işe almazsa nasıl başarılı olacağını, tek kısa süreli iş tecrübesinden ve stajından nasıl ayrıldığını uzun uzun anlattı. O kadar üzgün görünüyordu ki departman müdürü ve ben çok etkilendik. Mülakat sürecini bırakıp, yaklaşık 1 saat iş hayatı üzerine kendi deneyimlerimizi anlattık.

Aynı gün başka bir yeni mezun bir aday için çok uygun pozisyon açıldı ve pozisyonun aciliyeti vardı. Genel müdürde acil pozisyonun kapatılmasını istedi. Hemen bizi etkileyen adayı aradık. Adayımızın İlk sorusu ne kadar ücret alacağı idi. Uzun bir görüşmeden sonra randevusuna iki saat geç kalarak geldi. Mülakatı olumlu gerçekleşirse Genel Müdürle görüşecek ve hemen işe başlayacaktı. İlk isteği ben 2500 TL’nin altındaki bir rakamda çalışmam oldu, ikinci isteği, 3 ay sonra sorumlu olmak istiyorum oldu, üçüncü isteği araç istiyorum ifadesini kullandı. Bizi etkileyen ve üzüldüğümüz o adayın yerinde yeller esiyordu. Tabiî ki pozisyona alımı gerçekleşmedi.Çok şaşırdık sonrasında anladım ki adayımız, bu yöntemi mülakat stratejisi olarak benimsemişti.

Metin Tahran

Son Güncelleme: Salı, 16 Şubat 2010 13:46
 
Mülakat
Metin Tahran tarafından yazıldı.   
Perşembe, 11 Şubat 2010 13:36

İş yaşamımın ilk yıllarında ulusarası bir firmanın üst düzey bir pozisyonu için öneri görüşmeleri gerçekleştiriliyorduk. Gerekli Mülakat, test ve referans araştırmalarında olumlu bulunan 3 adayı ilgili firmanın Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü, Yönetim Kurulu üyesinin katıldığı toplantıyla değerlendirmeye başladık.

Adaylarla görüşme gerçekleşti. Öneri görüşmesinin sonunda ilgili adayların güçlü yönlerini zayıf yönlerini,  adayların niteliklerinin pozisyonla ilişkini değerlendirdik. Birden YKB ve diğer yöneticiler ayağa kalktı. Toplantı masasının etrafında hareket halinde dolaşmaya ve adaylarla ilgili değerlendirme yapmaya ve karşılıklı diyaloglar kurulmaya başlandı.

Bende belli bir süre sonra ayağa kalkarak masanın etrafında dolaşmaya ve diyaloglara katılmaya başladım. Şaşkındım. Değerlendirme bitti ve alınacak adaya karar verildi. Görüşme sonrasında YKB ‘na şaşkınlığımı ifade edip nedenini sorduğumda, kendisinin de uluslararası bir toplantıda bu yöntemle karşılaştığını ve bu yöntemle zihnin daha aktif çalıştığını, kendisinin çok faydalandığını ifade etti. İş yaşamımın ilk yıllarındaki şaşkınlıklardan birini yaşamış ve yeni bir tecrübe kazanmanın mutluluğu ile toplantıdan ayrıldım.

Metin Tahran

Son Güncelleme: Salı, 16 Şubat 2010 13:45
 
Mülakat
Metin Tahran tarafından yazıldı.   
Perşembe, 11 Şubat 2010 13:36

Bir mülakatta soğuk algınlığı ile girmiştim.Müşteri Danışmanı ile görüşüyordum.Boğazım kuruyup  bir bardak su almak istediğimde, müşteri danışmanlığı sertifika programında satış süreci ve müşteri başlığındaki aldığı eğitimin gereği, benden önce iki bardağada su doldurdu.Alınan eğitimler, iş tecrübelerinin mülakata da yansımaması elbetteki mümkün değildi.

 

Metin Tahran

Son Güncelleme: Salı, 16 Şubat 2010 13:43