Makale Kategorileri

Etkinlik - Paylaşım

  • etkinlik-tanitim

    Şirketinize katkıları olan faaliyetler, kutlamalar vb. alanlardaki etkinliklerinizi ve etkinlik resimlerinizi siz gönderin biz yayınlayalım. Giriş

ilgili makaleler

PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 17 Şubat 2010 08:35


İK alanında sahip olunması gereken en önemli özellik; mesleğini sevmek


Mengerler Ticaret Türk A.Ş. İK Yöneticisi Metin Tahran ile gerçekleştirdiğimiz bu röportajda Mengerler’in kuruluşundan başlayarak bugüne kadar yürüttüğü faaliyetler ve İK politikası hakkında bilgi aldık.

Kariyer öykünüzü özetler misiniz?

Makine Teknik lise mezunuyum sonrasında İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. İki yönetim danışmanlığı şirketinde çalıştım. 40 şirkette (kamu kuruluşları ve çeşitli sektörlerdeki firmalarda) kurumsallaşma projelerinde asistanlıktan başlayıp çeşitli basamaklardan geçerek en son Projeler Yöneticiliği görevinde bulundum. Bu projelerde şirket analizi sürecinden başlayarak şirketlerin ihtiyacına uygun kurumsal gelişim planlarının hazırlanması aşaması sonrasında şirket organizasyon tasarımları, eğitim ihtiyaçları analizi yapılarak eğitimlerin düzenlenmesi, performans değerlendirme sistemi kurulması, toplantı sistemi kurulması, iş değerleme, seçme yerleştirme, kalite sistemi kurulması, projelerinde görev aldım. Bir süre Telpa İnsan Kaynakları Danışmanlığı görevinde bulunduktan sonra Mengerler İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak göreve başladım.

Metin Tahran  Roportaj

 

Mengerler hakkında bilgi alabilir miyiz?

70 yıldır otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Mengerler; 1939’da kurulmuş olup ismini şirketin kurucusu olan Ahmet Veli Menger tarafından almıştır. 1949’da Daimler-Benz AG’nin Türkiye Genel Mümessili olma görevini üstlenmiştir. 1967’de Daimler-Benz AG ile birlikte Otomarsan A.Ş. kurulmuş ve Türkiye’de Mercedes-Benz otobüslerinin imalatına başlamıştır. 1984 yılında Daimler-Benz AG’

nin Türkiye’deki tüm faaliyetlerini bir çatı altında toplama kararı almasını müteakip Mengerler Türk A.Ş.’ye ait olan tüm Genel Mümessillik görevleri Otomarsan A.Ş.’ye geçmiş ve şirket kurucu ortak olma özelliğini devam ettirmiştir. 1998 yılı sonunda Mengerler Ticaret Türk A.Ş., eski adı Otomarsan A.Ş. bugünkü adı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olan şirketteki hisselerini Daimler-Benz AG’ye bugünkü adıyla Daimler AG’ye satarak devretmiştir.

Yürütülen faaliyetlerden kısaca bahseder misiniz?

Mengerler bugün bine yakın çalışanı ile 10 il’de toplam 11 şube, satıştaki yüzde 35, satış sonrası hizmetlerdeki yüzde 40 ve yedek parçadaki yüzde 50’lik pazar payları ile Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin en büyük bayi ağına sahip satış ve satış sonrası hizmetlerini veren yetkili bayisi konumundadır. Mengerler Kamyondan Otobüse, Binek Otomobilden Hafif Ticari Araçlara kadar her tip araca hizmet vermektedir. Mengerler satış ve satış sonrası hizmetleri dışında; araç kiralama, sigortacılık, lastik satışı, toptan ve perakende yedek parça satışı alanlarında faaliyet göstermektedir. Satış ve satış sonrası hizmeti verdiğimiz markalar arasında Mercedes-Benz, Smart, Setra, AMG, Chrysler, Jeep ve Dodge markaları bulunmaktadır. Haziran ayında Türkiye’nin en büyük Kaporta & Boya Merkezi (8.500 m2) faaliyete geçti.

İşe alım süreciniz nasıl işliyor? Adayların niteliklerini belirlemek için ne tür stratejileri takip ediyorsunuz?

İşe alımlarda Mengerler kültürüne uygun personelleri bünyemize dahil etmeye özen gösteriyoruz. Öncelikle iş gerekleri analiz ediliyor. Bu süreçte teknik özelliklerin yanında kişisel özellikler de belirleniyor. İlgili pozisyonun temel nitelikleri belirlendikten sonra alınacak personelin çalışacağı departman yöneticisi profili, departman içerisindeki kişilik profilleri ve tamamlayıcı profilin ne olacağı belirleniyor. Son olarak; görev alınacak lokasyon bizim açımızdan önemli faktörler. İşe alım kriterleri belirlendikten sonra seçme yerleştirme süreci başlıyor bu süreçte uymak zorunluluğunda olduğumuz standartlara uygun olarak ilanlarımızı hazırlıyoruz. Mülakat sürecinde yetkinlik bazlı mülakat tekniklerini uyguluyoruz. Pozisyonun özelliğine göre kişilik envanterleri uyguluyoruz. Mavi yaka personel görüşmelerinde uygulama ağırlıklı yöntemler uyguluyoruz. Ve çalışacağı departmanı tanıtıyoruz. Böylelikle iş teklifi yapıldığında adayın karar verme süresi de azalıyor.

Adaylarda beklediğiniz en temel özellikler hangileri?

Adaylarda beklediğimiz en temel özellikler; adayın olumlu yaklaşım sergilemesi, tutarlı ve istikrarlı olması, yeniliklere açık olması, takım çalışmasına yatkın olması ve üretken olması. Belirttiğimiz adayların çalıştıkları departmanlarda çalışanlar arasındaki iletişim daha kolay sağlanıyor, böylelikle örtülü bilgi iş süreçlerine dahil olduğunu ve yapılan işin kalitesinin arttığını gözlemledik.

En iyi çalışma ortamını sağlamak, üretkenliği ve motivasyonu en üst seviyede tutabilmek için neler yapıyorsunuz?

Bizi tanımlayan kelimeler genellikle büyük bir şirket, eski bir şirket, güvenilir bir şirket. Aynı şekilde şirketimizin dışarıdaki algılaması da belirttiğimiz şekilde güvenilir bir şirket, büyük bir şirket şeklinde. Bu tanımlamaların yansımaları doğaldır ki çalışanlara da yansıyor. İş arayanlara şirketin sektördeki algılamasını göz ardı etmemesini başvurularında bir kriter olarak değerlendirmelerini öneriyoruz. Çalışanların motivasyonlarını artırma amaçlı sosyal organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Bu yıl farklı bir çalışma yaparak, düzenlenecek etkinliği çalışanların görüşlerinden anket ve görüşmeler yaparak belirledik ve tekne gezisi gerçekleştirdik. Afişinden, içeriğine kadar hoş bir çalışma oldu. Üretkenliğin artması için şeffaflık önemli, bu yönetim tarzına önem veriyoruz. Projelerimizden biri de öneri sistemini aktif olarak kullanmak, çalışanların karar süreçlerine aktif katımlarını sağlamak.

Stajyer alımı ile ilgili yürüttüğünüz faaliyetleri özetler misiniz? Geleceğe personel hazırlamak adına eğitim sağlarken en çok dikkat ettiğiniz noktalar hangileri?

Çalışan profilimizi incelerken fark ettik ki şirketimizde uzun süreli çalışanlarımızın bir bölümü bizde stajyer olarak başlayan öğrenciler. Bu yıl farklı bir uygulama ile Türkiye’deki ilk uygulamalardan birine imza attık. Uzun dönemli çalışan profili oluşturma projesi kapsamında liselerde kariyer günleri düzenledik. Bu çalışmamızın geri bildirimleri bizleri çok mutlu etti. Yıllardır üniversitelerde yapılan bu çalışma liseler için yeni bir uygulama. Okul yöneticileri ile işbirliği içerisinde başarılı öğrencilere şirketimizde staj imkanı veriyoruz. Bu kapsamda iki hafta önce stajyer seçim ve değerlendirme günü düzenledik. Stajyerlerimizle bu yıl farklı çalışmalar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda çeşitli üniversitelerle işbirliklerimiz devam ediyor.

Bizim gibi teknik personel ağırlıklı şirketlerin ihtiyaçlarından biri de nitelikli, yetişmiş engelli personel ihtiyacı. Bu kapsamda Mengerler sınıfı açma ve bu sınıfta şirketimizdeki yetişmiş uzman kadroların eğitim vermesi, genç yaştaki engellilere yönelik meslek edindirme proje uygulamalarını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu çalışmayla bizim gibi büyük şirket, farklı yöntemlerle gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk görevini bir çalışmayla daha pekiştirmiş olacak. Aynı zamanda çalışanlarımızın da eğitim vermesiyle iş motivasyonlarının artacağını düşünüyoruz.

Değişimi, değişmez bir politikanız olarak kabul ediyor ve onu öyle sürdürmeyi amaçlıyorsunuz. Yenilikleri takip edip bu değişimi sürekli kılabilmek adına yaptığınız çalışmalar neler?

İstesek de istemesek de değişim kaçınılmaz bir süreç, değişim sürecinde uygulamaların başarılı olması, sektörün takip edilmesi, analiz edilmesi, çalışanların iş yapış şekillerini yenilemeleri ve performanslarına bağlı oluyor. İnsan Kaynakları departmanı olarak bizler de şirket hedefleri doğrultusunda üstümüze düşen çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

İK departmanının rolünden bahseder misiniz?

Şirketimizde insan kaynakları süreçlerinin analizi ve geliştirilmesi projemiz devam ediyor. Amacımız somut katkılarla kendini ispatlayan, stratejik iş ortağı olan kurumsal gelişime ciddi katkılar sağlayan departman olmak.

Çalışanlarınıza ne tür eğitimler veriyorsunuz?

Eğitimler ihtiyaç analizi süreci ile başlıyor, yeni projelerimizden biri eğitim ihtiyaçlarının analizini sağlıklı yaparak çalışanlarımızın işlerini daha iyi yapabilir konuma getirmek ve gelecekteki pozisyonlarına hazırlamak. Şirketimizde Satış ve servis personelimiz C-Sales ve C-Service eğitimleri, yöneticilerimiz C-Manager eğitimleri alıyor. Ayrıca çeşitli eğitimler düzenliyoruz. En yakın eğitimimiz eylül ayında Ergonomi eğitimi.

Mengerlerde kariyer imkanları nasıl işliyor?

Mengerler orta ve üst düzey pozisyonlarda şirket içi kaynakları en iyi uygulayan şirketlerden bir tanesi. En alt kademeden, örneğin; veri giriş elemanlığından çeşitli yönetsel kademelerde bulunan çalışanlarımızın olması çalışma hayatına yeni başlayan çalışanlarımızı motive eden en önemli faktörlerden bir tanesi.

Size göre İK alanında çalışanların sahip olmaları gereken olmazsa olmaz yetkinlikler nelerdir?

İK alanında çalışanların sahip olmaları gereken en önemli özelliğin mesleğini sevmek olduğuna inanıyorum. Bunun yanında, donanımlı olmak, olayları bütünsel değerlendirme yeteneği, iletişim ve empati yeteneği, yenilikçi ve üretken olması önemli özellikler.

 

yenibiris.com

Son Güncelleme: Cuma, 05 Mart 2010 10:14